dzielnica spichlerzy (Hamburg)

Dzielnica spichlerzy - czyli Speicherstadt - to jedno z bardziej charakterystycznych miejsc miasta. Jest to kompleks budynków magazynowych, usytuowanych wzdłuż kanałów, zbudowanych ponad 110 lat temu.
Ceglane magazyny, wznoszące się na wysokość 7 pięter, są unikatowym dziedzictwem historii. Część budynków została zaadaptowana na kulturalne potrzeby miasta.
Znajduje się w nich między innymi muzeum miniatur. Pozostałe magazyny wciąż jeszcze pełnią swoją funkcję. Są składem dla towarów kolonialnych, a przede wszystkim dla dywanów.
Znajduje się tutaj bowiem największy na świecie skład wschodnich dywanów. Jak w XIX wieku, kupcy czekają na chętnego, który odbierze towar i zapłaci za niego cło. Nadal też używa się dźwigów zamontowanych na szczycie każdego budynku.
Wejścia na teren dzielnicy strzegą, puste dziś, posterunki straży celnej.
Same budynki, dla niektórych piękne, dla innych ponure, zachwyciły mnie swoim urokiem. Czasem kusiły ozdobnymi detalami...
i emanowały tak niemieckim porządkiem, geometrycznym określeniem przestrzeni. Klimatem który zawsze kojarzy mi się z naszymi zachodnimi sąsiadami.Zabytkowe budynki nie istnieją w próżni. Z każdej strony miasto rozwija się i powstają nowe gmachy. Jednak każdy z nich utrzymany jest w konwencji zabytkowych magazynów.
Całość stanowi piękny kompleks, o jednolitej stylistyce.

Hamburg oczami mrs Foch - zapraszam!
Copyright © 2014 mrs Foch | blog fotograficzny , Blogger