King John's Palace (Southampton)


Małą perełką w muzeum Tudor House and Garden jest King John's Palace. Jest to dom kupca z czasów normańskich. Nazwa wzięła się od wiary historyków, iż  gdzieś około XIII wieku przebywał tutaj król. Jak to zwykle z taką wiara bywa – przyszłe pokolenia brutalnie wszystko podważyły i napisały swoją wersję. ;)  Dom choć niepozorny - jest niemym świadkiem historii od roku 1170/1180 (to czas, kiedy Polska radośnie zaczyna się rozbijać na dzielnice;)). 


Dom w momencie powstania musiał być budzącą podziw rezydencją. Dziś położony w głębi lądu, te niecałe tysiąc lat temu został zbudowany przy nabrzeżu, z bezpośrednim wyjściem do miasta. W XIV wieku włączono go w obręb nowopowstałych murów obronnych. Na frontowej ścianie zamurowano drzwi a okna przerobiono na  otwory strzelnicze.
 

Nawet dziś dla osób z bujną wyobraźnią może być to bardzo ciekawe miejsce. Doskonale widać, że budynek był dwukondygnacyjny. Piętro to przestrzeń mieszkalna z dużymi oknami i kominkiem. Na parterze składowano beczki z winem importowanym z Francji – tu okna były już nieduże, aby nie ułatwiać zadania potencjalnym złodziejom.


Ukwiecone resztki kominka na pierwszym piętrze.


Okna w części przeznaczonej do mieszkania.I okno na parterze przerobione na otwór strzelniczy.


Na parterze zachowały się też pozostałości paleniska. Co ciekawe - komin, zbudowany w roku 1200 przeniesiono z innego budynku w mieście.


Pozostałe notatki z Muzeum Tudor House and Garden

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mrs Foch będzie zachwycona komentarzem - zawsze to kolejny temat do narzekania :)

Copyright © 2014 mrs Foch | blog fotograficzny , Blogger