Old Cemetery (Southampton)


Rozpieszczona takimi perełkami jak warszawskie Powązki czy paryskie Père-Lachaise oczekiwałam zbyt wiele. Cmentarz miał być stary, nastrojowy, skłaniający do zadumy… Zawiodłam się. Przede wszystkim nie jest to park. Pójście więc w piękny słoneczny dzień pozbawiło nekropolię aury tajemniczości. Po drugie jest mocno zarośnięty. Większość alejek tonie w chaszczach, a miejsca gdzie rosną drzewa są praktycznie niedostępne, z uwagi na bujną roślinność. Owszem widywałam takie cmentarze – ale to było Podlasie, gdzie nagrobki pośród gęstych traw i ruiny cerkwi były jedynymi śladami spalonych i opuszczonych wiosek. Tam, w Polsce, widok lasu który nieubłaganie pochłaniał ostatnie ślady istnienia skłaniał do zadumy. Tutaj w centrum ogromnego miasta tak zaniedbany zabytkowy cmentarz był ogromnym dysonansem. Zaskoczenie było tym większe, że do tej pory wszystkie zabytki w Wielkiej Brytanii były bardzo zadbane, z przysłowiowymi wręcz angielskimi trawnikami. Pochodząc z kraju, gdzie pamięć o zmarłych jest żywa i pielęgnowana przeżyłam szok kulturowy, iż zaledwie 170 letnia nekropolia może być aż tak zaniedbana. Drugim szokiem kulturowym były osoby spacerujące z psami. Tak wiem – tutaj po swoim pupilu się sprząta, jednak pewne poczucie niestosowności pozostało.

Chciałabym być jednak sprawiedliwa i dodać, że obiektywnie ten cmentarz ma wiele uroku. Nie jest też całkiem porzucony na pastwę losu. Stowarzyszenie przyjaciół nekropolii dba o w miarę możliwości o konserwację, popularyzuje wiedzę historyczną na temat obiektu i szczyci się dziką przyrodą którą można tam spotkać. 

Myślę, że na stary cmentarz jeszcze wrócę. Może w bardziej ponury dzień aby odkryć jego „gotyckość” ;), może inną pora roku – aby roślinność nie była tak zachłanna i nie zasłaniała wszystkiego. Jeszcze spróbuję się przekonać, poczuć magię tego miejsca :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mrs Foch będzie zachwycona komentarzem - zawsze to kolejny temat do narzekania :)

Copyright © 2014 mrs Foch | blog fotograficzny , Blogger