Stourhead (Wielka Brytania)

Mrs Foch zaprasza maniaków zielska wszelakiego na wizytę w Stourhead. Cudo jakie się tam znajduje to jeden z najpiękniejszych ogrodów krajobrazowych w Europie. Co prawda słynie on głownie z tego, że zagrał w "Dumie i Uprzedzeniu", ale to nie są wszystkie jego walory.


Stourhead to ogród pędzlem malowany - inspirowany włoskimi krajobrazami oraz siedemnastowiecznym malarstwem Clauda Lorraina i Nicholasa Pousina. Natura w świetlistych odcieniach, zaś punkty kluczowe obrazów to posągi a także budynki w stylu klasycznym. I to wszystko znalazło się na tym małym kawałku ziemi.


Trasa spacerowa zaczyna się przepiękną starą bramą – którą kiedyś zwiedzający wjeżdżali do posiadłości.Kilka kroków dalej jest sad i warzywniak utrzymane lepiej niż reprezentacyjne rabaty w niejednym ogrodzie ;)


To ogrodowe dzieło sztuki leży w zacisznej dolinie, pośrodku której stworzono sztuczne jezioro. W jego stronę prowadzi starannie wytyczona trasa spacerowa. Wiedzie ona przez stary park, gdzie drzewa przeplatają się z klonami palmowymi i rododendronami. Wszystko to posadzono w XIX wieku!


I tak dochodzimy do chwili w której każdy turysta ma już dość a to zaledwie 1/3 ogrodu! 
Wokół jeziora znajduje się kilka charakterystycznych punktów, które stanowią znak rozpoznawczy posiadłości.


Najbardziej znana jest chyba świątynia Apollina, która wystąpiła w filmie "Duma i Uprzedzenie". Tutaj właśnie Elizabeth dała kosza niejakiemu panu Darcy ;)
We wspomnianym wyżej filmie zagrał również palladiański most, po którym główna bohaterka robiła przebieżkę w czasie deszczu.Niedocenione kinematograficznie pozostały takie cuda jak świątynia Flory, wodospady, grota, Panteon (wzorowany na rzymskim) czy gotycki domek.


Nie ma zmiłuj się - zmęczony i wykończony spacerem turysta musi zobaczyć wszystkie te stałe punkty. Obfotografować dokładnie. Nacieszyć oczy widokami.Na koniec można wreszcie dotrzeć do wieży Alfreda z tarasem widokowym i zabytkowego kościoła z małym cmentarzem.
Mrs Foch była padnięta i na taras nie weszła. Ogród jednak poleca - co tu dużo mówić, piękny był :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mrs Foch będzie zachwycona komentarzem - zawsze to kolejny temat do narzekania :)

Copyright © 2014 mrs Foch | blog fotograficzny , Blogger