Beaulieu - muzeum samochodówNiewiele osób w Polsce słyszało o malowniczej wsi Beaulieu, położonej pośród lasów niedaleko Southampton. A tymczasem jest to dom niezwykłego muzeum motoryzacji. Muzeum założonego w 1952 roku, przez słynnego brytyjskiego polityka, trzeciego barona Montagu, w hołdzie dla jego ojca – pioniera i fascynata początków brytyjskiej motoryzacji.  

Muzeum zaczynało bardzo skromnie – z pięcioma samochodami i niewielką ilością pamiątek z okresu, gdy widok samochodu na drodze był małą sensacją. Jednak w ciągu tych ponad 60 lat niesamowicie się rozwinęło i powiększyło swoje zbiory. Dziś jest to imponujący budynek z kolekcją 250 pojazdów. Fascynująca podróż w czasie zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Miejsce które moim zdaniem warto odwiedzić.


Pierwsza część ekspozycji to oczywiście najstarsze samochody plus sporo ciekawostek o początkach motoryzacji w Wielkiej Brytanii. Zwyczaje, obowiązujące stroje, przepisy, rozwiązania techniczne. Wszystko, co sprawia, że historia z nudnej nauki staje się fascynująca opowieścią :)

Rolls-Royce Silver Ghost z 1909 roku. jeden z najsłynniejszych eksponatów.

Prezentowane modele stają sie coraz bardziej stylowe i niepostrzeżenie przechodzimy w okres międzywojenny i czasy II Wojny Światowej.

Rolls-Royce'ów ci u nas dostatek ;)


Chitty Chitty Bang Bang - samochód zbudowany na podstawie opisu z powieści I. Fleminga.Ekspozycja motocykli - od modeli z 2014 roku do najstarszych protypów.
Bolidy Formuły 1


Ogromna duma muzeum - pojazdy, które brały udział w biciu światowych rekordów szybkości.

Scenki rodzajowe ;)


A także pojazdy komercyjne.

Taki autobus stoi sobie jako eksponat,


A taki jeździ po terenie posiadłości, jako środek transportu dla turystów.


Daimler Bottle Lorry z 1924 roku


Mini Outspan Orange z 1972 roku (jeden taki samochód jest wciąż używany w Południowej Afryce!)


A nad głowami turystów pędzi sobie kolejka, która stanowi zarówno atrakcję jak i środek transportu dla turystów na terenie posiadłości.


Dodatkowe atrakcje, to między innymi wystawa World of Top Gear. Tutaj moja fascynacja była wręcz zerowa, co sprawiło, ze wykonane zdjęcia nie nadają się do pokazania światu. Swoich amatorów znajdzie zaś z pewnością ekspozycja samochodów biorących udział w filmach. Bardzo młoda - zaczęto ją tworzyć w 2014 roku - ale z wielkimi perspektywami ;) W tej chwili to zaledwie kilka modeli. Ja osobiście skojarzyłam zaledwie dwa:

'Die Another Day' Jaguar XKR
Mr Bean's Mini (czyli "limuzyna" Jasia Fasoli)


Pozostałe wpisy z relacją z wizyty w Beaulieu:
  1. Beaulieu - ogrody
  2. Beaulieu - dla każdego coś dobrego
  3. Beaulieu - pałac

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mrs Foch będzie zachwycona komentarzem - zawsze to kolejny temat do narzekania :)

Copyright © 2014 mrs Foch | blog fotograficzny , Blogger