kunstkameraKunstkamera - czyli pokój osobliwości - była obowiązkowym przedmiotem pożądania każdego władcy, który chciał uchodzić za oświeconego. Od późnego Średniowiecza powstawały kolekcje gdzie zbierano osobliwości przyrodnicze, dzieła sztuki jak i rozmaite artefakty "magiczne" (np. róg jednorożca). Z czasem gromadzenie takich zbiorów zaczęło być modne nie tylko wśród najbogatszych ale  i w klasie średniej czy duchownej, by wraz z rozwojem nauki zniknąć wraz z większością niecodziennych eksponatów.


Kolekcje te były znakomitym obrazem czasów w jakich powstały – odbiciem zainteresowań i fascynacji ludzi żyjących w danej epoce.  Oglądanie ich jest zawsze fascynujące. Dlatego ogromną i miłą niespodzianką w Pairi Daiza było odkrycie, że w budynku akwarium można taką właśnie kolekcję zobaczyć.
Dziś spora część eksponatów uznawana jest za makabryczne – jak pokazany na zdjęciu  szkielet syreny - spreparowany najprawdopodobniej ze szkieletu małego dziecka i ryby. Jeśli jednak odrzucimy uprzedzenia, to zobaczymy głównie ogromną, ludzką ciekawość świata. Tą ciekawość,  która kiedyś kazała gromadzić niesamowite eksponaty, a dziś każe nam niecierpliwie czekać na zdjęcia zrobione przez New Horizons karłowatej "planecie" Pluton. ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mrs Foch będzie zachwycona komentarzem - zawsze to kolejny temat do narzekania :)

Copyright © 2014 mrs Foch | blog fotograficzny , Blogger