Titanic & Southampton

Każdy, kto choć trochę interesował się historią RMS Titanic wie, że wypłynął on z Southampton. Miasto lubi to podkreślać i chętnie by się ogrzało w blasku legendy o imponującym i teoretycznie "niezatapialnym" statku oraz romantycznej miłości z filmu J. Camerona. Fakt jednak faktem, że pamiątek z tego rejsu praktycznie nie ma. Przynajmniej moim zdaniem. Wydaje mi się, że sporo osób wyjeżdża z miasta trochę rozczarowanych. Nie znaczy to jednak, ze nie warto zrobić sobie małej wycieczki ;) Po prostu oczekiwania nie mogą być zbyt wielkie :D

Najlepszym kompendium wiedzy o pamiątkach titanicowych w Southampton, jest chyba strona Tytanic Self Guided Walks - nie obiecuje cudów, za to pokazuje prawdziwe zdjęcia i lokalizacje budynków na mapie. Polecam ją przy organizowaniu wycieczki.

Poniżej zaś kilka fotografii tego, co możemy spotkać na nieformalnym miejskim szlaku "śladami Titanica".

Canute Chambers

Siedziba biura linii White Star - właściciela RMS Titanic. Przed tym budynkiem właśnie bliscy ofiar koczowali, czekając na jakiekolwiek informacje o zaginionych.


Oakley and Watling

Biuro dostawcy warzyw i owoców  dla klasy pierwszej - ten najwyższy budynek. Obok jest przepiękna tawerna "z epoki" a za nią ten niepozorny budynek, to francuska cafeteria z najlepszymi croissantami w mieście :)The Platform Tavern

Adres tawerny podał w swoich dokumentach James McGrady, steward pierwszej klasy, który był ostatnią ofiarą z Titanica, wyłowioną z morza. We wnętrzach tawerny kręcono scenę z filmu J. Camerona , kiedy Jack wygrywa w karty bilet na statek.

Fioletowy kolor budynku jest moim zdaniem nieco kontrowersyjny, jednak trzeba przyznać, że jest widoczna z daleka i ciężko ją ominąć. Zwykle oblężona przez turystów ;)Jest też kilka zabytków, które prezentowałam w poprzednich wpisach.

Canute Hotel

Hotel, w którym najprawdopodobniej (bo nie ma na to dokumentów) mieszkała część pasażerów przez wyruszeniem w rejs. Znajduje się naprzeciwko Canute Chambers.


South Western House & Southampton Docks Station

Luksusowy hotel, gdzie mieszkali pasażerowie pierwszej klasy. Z okien mieli widok na port, cumujące statki i między innymi na Titanic.


Sama stacja kolejowa jest na tyłach hotelu i ku mojemu zdumieniu odkryłam, że nie zrobiłam jej ani jednego zdjęcia. Mimo, że przez dwa lata mijałam ją prawie codziennie. Jak to powiadają - najciemniej jest pod latarnią ;) Obecnie stacja została zamieniona na parking - i moim skromnym zdaniem - jest śliczna. Posłużę się więc cudzym zdjęciem, aby to zilustrować :)


O ekspozycji w miejscowym SeaCity Muzeum pisałam już tutaj. O pamiątkowej fontannie w kościele Holyrood zaś tutaj. Wspomnę więc jeszcze na sam koniec o miejscu niedostępnym dla zwykłych turystów - doku w którym cumował Titanic. Obecnie cumują tam takie liniowce jak Queen Elizabeth,  Queen Elizabeth II, Queen Marry czy BritanniaPasażerowie tych wszystkich olbrzymów mogą sami zobaczyć, pamiątkową tablicę i mikro-skwerek, upamiętniający postój statku w porcie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mrs Foch będzie zachwycona komentarzem - zawsze to kolejny temat do narzekania :)

Copyright © 2014 mrs Foch | blog fotograficzny , Blogger