Barcelona śladami Joana Miró

Joan Miró – kataloński surrealista. Pochodzący z Barcelony artysta, znany jest głównie dzięki muralom i ceramicznym rzeźbom. Mrs Foch ceni go za żywe i radosne kolory. Jest ogromną zwolenniczką umieszczania w przestrzeni publicznej sztuki, która budzi uśmiech i poprawia nastrój. I  dzieła Miró te kryteria spełniają. Co prawda jak na prawdziwego surrealistę przystało, nikt do końca nie ma pojęcia co autor miał na myśli, ale niczym kolorowe kwiaty, wytwory artysty przełamują szarość współczesnej architektury. I za to cześć im i chwała.  Barcelona zaś to miasto, do którego wcześniej czy później trafia większość miłośników Joana Miró. Jeśli Ty też do nich należysz, koniecznie musisz zobaczyć te sześć  najważniejszych miejsc związanych z jego twórczością. 

1. Mozaika na ulicy La Rambla. Deptana codziennie przez tysiące turystów, dla większości z nich pozostaje jedynie kolorowym wzorkiem na ulicy. Tymczasem właśnie obcują ze sztuką, radośnie po niej chodząc.
2.  Barcelona’s Head - rzeźba znajdująca się niedaleko portu jachtowego (Port Vell) w centrum Barcelony. Przedstawia głowę kobiety, w interpretacji mrs Foch zdecydowanie mocno wkurzonej ;)
3. Fundació Joan Miró - czyli muzeum, gdzie można podziwiać dzieła artysty. Stylowa willa znajduje się na wzgórzu  Montjuïc i sama w sobie jest warta zobaczenia. Niestety mrs Foch założyła, że Joan Miro aż tak bardzo słynnym rzeźbiarzem nie jest i poza sezonem rezerwować sobie biletów do muzeum nie musi... Cóż, pomyłka była ogromna, a muzeum niezwiedzone. 
4.  Rzeźba Dama i ptak (Dona i Ocel) w parku Joana Miró. Sam park jest mało reprezentacyjny. Cały obszar podzielono bowiem na dwa poziomy.  Na niższym są boiska przedzielone drzewami i wybieg dla psów. Na wyższym słabo podlewana trawka i ogromna surrealistyczna rzeźba (22 metry wysokości!). I choć są to tereny bardzo potrzebna miastu, nie stanowią szczególnej atrakcji dla turystów.
5.  IBM Mural znajdujący się obecnie w Katalońskim Muzeum Sztuki (Museu Nacional d'Arte de Catalunya MNAC).6. Mozaika na barcelońskim lotnisku El Prat, której zdjęcia zaginęły bez wieści na twardym dysku komputera mrs Foch. Joan Miró wykonał ją wraz z Josepem Llorenem Artigasem, na ścianie budynku terminalu B.

Jeśli szukasz więcej informacji o Barcelonie, mrs Foch zaprasza na pozostałe wpisy o tym fascynującym mieście :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mrs Foch będzie zachwycona komentarzem - zawsze to kolejny temat do narzekania :)

Copyright © 2014 mrs Foch | blog fotograficzny , Blogger