Muzeum Archeologiczne Katalonii Barcelona

Jeśli zmęczył Cię gwar barcelońskiej Plaza de Espana, zrobiłeś milion selfie przy fontannie i masz już dość biegania po schodach, to możesz odejść kilka kroków w bok i odnaleźć mały pawilon Muzeum Archeologicznego. Pani sprzedająca bilet zerknie na Ciebie zdziwiona, wnętrza będą puste i klimatyzowane, a Ty przez chwilę poczujesz się jak na bezludnej wyspie. Dziwne to uczucie w Barcelonie, prawda? ;)


Muzeum Archeologiczne Katalonii znajduje się u podnóża góry Montijuic. W pięknym budynku dawnego pałacu grafiki z 1929 roku ukryte są nowoczesne sale z ekspozycją od czasów prehistorycznych, do wczesnego średniowiecza. Zbiory obejmują jedynie historię regionu, ale i tak ich bogactwo oraz przemyślana ekspozycja budzi zdumienie. Muzeum ma małego pecha - gdyby znajdowało się w mniej atrakcyjnym regionie, byłoby popularną placówką, wymienianą we wszystkich przewodnikach. W Barcelonie zaś nie robi dużego wrażenia.  

Mrs Foch jest pasjonatką. Pasjonatką muzeów i pasjonatką historii, więc wyrobiła w tym muzeum normę zwiedzania i robienia zdjęć za jedną porządną wycieczkę ;) Powiedzcie jednak sami - czy takie czaszki nie są zachwycające?


Udostępniony audiobook pozwala się w spokoju zapoznać z historią kolejnych eksponatów, a zabytki uzupełniane są przez makiety i zaaranżowane scenki, które pomagają zrozumieć co tutaj się działo przed tymi wiekami.

Biżuteria, przedmioty użytkowe a przede wszystkim groby i szczątki pochówków - mrs Foch przepadła całkowicie ;)


Niesamowite wrażenie robi rekonstrukcja statków, które woziły amfory z winem i oliwą - niestety nie udało się uchwycić tego fragmentu ekspozycji na zdjęciach. 

Muzeum jest interaktywne, ale przyznać trzeba, że najciekawiej prezentuje okres prehistoryczny. Zbiory ceramiki greckiej i rzymskiej nie robią zbyt dużego wrażenia,  a wczesne średniowiecze wygląda wręcz ubogo. 

Choć można znaleźć też kilka ciekawostek ;)


Ciche i spokojne miejsce, na uboczu. Idealne na odpoczynek. Obowiązkowe dla pasjonatów. 

Strona internetowa muzeum: http://www.mac.cat/ 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mrs Foch będzie zachwycona komentarzem - zawsze to kolejny temat do narzekania :)

Copyright © 2014 mrs Foch | blog fotograficzny , Blogger